Щороку у другий четвер березня за глобальною ініціативою World Kidney Day світова громадськість відзначає День нирки.

Нирки відіграють найважливішу роль у виведенні продуктів обміну речовин, забезпечують водно-електролітний та осмотичний гомеостаз організму, мають досить великі компенсаторні можливості. Загибель навіть 50 % від загальної кількості нефронів може не супроводжуватися жодними клінічними проявами. Тільки при зменшенні швидкості клубочкової фільтрації (ШКФ) до 30–40 мл/хв/1,73 м2 , що відповідає зниженню кількості нефронів до 30–50 %, в організмі спостерігають затримку сечовини, креатиніну та інших продуктів азотистого обміну.

Хронічна хвороба нирок – важлива проблема охорони здоров’я не тільки в Україні, а й у всьому світі.

Понад 500 млн осіб у світі (кожен десятий дорослий) мають ураження нирок. Мільйони хворих людей кожного року помирають від гострих серцевих нападів, які є наслідком невизначеної раніше патології нирок. Протягом останніх років спостерігають значне зростання поширеності хвороб нирок, зумовлених цукровим діабетом та гіпертонічною хворобою. В Україні пацієнтів із хронічною хворобою нирок у 6–7  разів більше, ніж хворих на  цукровий діабет. Актуальність проблеми полягає не тільки в значній поширеності хвороби, а й у тому, що хворіють і стають інвалідами переважно люди працездатного віку.

Захворювання нирок, а саме хронічна хвороба нирок, пов’язана з погіршенням якості життя, високою летальністю, а в термінальній стадії потребує застосування високовартісних, не завжди доступних, методів ниркової замісної терапії – діалізу та пересадження нирки. Тому, раннє виявлення порушень функції нирок має вирішальне значення, оскільки це дає змогу розпочати належне лікування до незворотного погіршення стану чи виникнення важких ускладнень.

У зв’язку із щорічним зростанням поширеності хвороб нирок, адміністрацією нашої лікарні було прийнято рішення про відкриття кабінету нефролога.

За 5 місяців його функціонування проведено 500 консультацій стаціонарних та амбулаторних хворих. Консультативну допомогу надає лікар-нефролог вищої кваліфікаційної категорії Аблогіна Олена Валеріївна.

Щоб отримати послугу нефролога в нашій лікарні необхідно мати електронне направлення до нефролога, попередньо записавшись через медичну інформаційну систему (особистий електронний кабінет хворого) до нього на прийом і при візиті повідомити лікарю номер направлення.

На первинний прийом необхідно мати з собою медичний архів та наступні результати базисних лабораторно-інструментальних методів обстеження двотижневої давнини:

  1. Загальний аналіз крові;
  2. Розгорнутий загальний аналіз сечі із визначенням САК (співвідношення альбуміна до креатиніну в сечі);
  3. Біохімічний аналіз крові: креатинін, сечовина, загальний білок, альбумін, сечова кислота;
  4. УЗД нирок із деталізацією розмірів паренхіми.

В разі необхідності уточнення діагнозу і тактики лікування, лікар-нефролог призначить додаткове лабораторне та інструментальне обстеження і в залежності від отриманих результатів призначить лікування.

Бережіть свої нирки!